Z końcem kwietnia 2022 roku została wprowadzona dyrektywa 2022/738 zmieniająca dyrektywę 2006/1 w sprawie użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców w celu przewozu drogowego rzeczy. Do tej pory nie wszystkie kraje zezwalały na wykorzystywanie w swojej działalności pojazdów wynajmowanych i zarejestrowanych w innych krajach UE.
Polska zabraniała wykorzystywania do przejazdów pojazdów zarejestrowanych poza terytorium Polski na podstawie art.11a, ust.1, pkt 2, lit b polskiej ustawy transportu drogowego.
Zgodnie z dyrektywą państwa Unii mają opracować i dostosować przepisy do krajowego prawa w terminie do 06.08.2023 roku.
Jeśli wynajmowany pojazd jest zarejestrowany lub dopuszczony do użytku zgodnie z przepisami innych krajów UE, państwo członkowskie, w którym znajduje się siedziba przewoźnika może:
- w przypadku przejazdów na potrzeby własne ograniczyć z korzystania pojazdów;
- zastosować obowiązek rejestracji wg krajowych przepisów (nie wcześniej niż po okresie 30 dni);
- obniżyć liczbę wynajmowanych aut, wykorzystywanych w danym przedsiębiorstwie. W przypadku małych firm gdzie ich flota to od 1 do 3 pojazdów wynajmowanym pojazdem będzie chociaż jeden. Natomiast w ogólnym zamyśle minimalną dozwoloną liczbą pojazdów jest 25% ilości wszystkich pojazdów firmy transportowej;
- ograniczyć czas użytkowania wynajmowanego pojazdu na swoim terytorium. Nie może to trwać krócej niż dwa miesiące w ciągu roku kalendarzowego, w przypadku jeśli ten sam przewoźnik korzysta z wynajmowanego pojazdu.
Zgodnie z zapisami nowej dyrektywy dodatkowe wpisy z licencji wspólnotowej odnoszące się do użytkowania pojazdów wynajmowanych mogą być ograniczone czasowo do okresu umowy najmu, a wpisy te mogą zawierać numery rejestracyjne wynajmowanych pojazdów.