Minimumloon to najniższy poziom wynagrodzenia gwarantowany przez prawo w Holandii. Najniższa krajowa w Niderlandach zmienia się dwa razy w roku. Ostatnia podwyżka miała miejsce w lipcu 2023 roku. Do końca grudnia minimalne wynagrodzenie brutto wynosiło 1934 euro miesięcznie, od 1 stycznia 2024 r. nastąpiła istotna rewolucja w Holandii. Zniknęła płaca minimalna za dzień, tydzień i miesiąc, a pojawiła się minimalna stawka za godzinę. Oto, co dokładnie oznacza to dla pracowników i ile wynosi najniższa krajowa.
Spis treści:
W Holandii, wraz z nowym rokiem, weszła w życie nowa ustawa dotycząca płacy minimalnej. Znosi ona rozróżnienie na minimalne stawki dzienne, tygodniowe i miesięczne.
Nowe prawo ujednolica wynagrodzenie minimalne do jednej stawki godzinowej. Uprawnieni do niej są teraz wszyscy pracownicy. Ustawowa minimalna stawka godzinowa wzrośnie o 3,75%. Oznacza to, że płaca minimalna w Holandii zwiększy się.
Wynagrodzenie będzie ustalone na podstawie liczby przepracowanych godzin. Tym samym osoba pracująca 40 godzin tygodniowo będzie zarabiać tyle samo na godzinę, jak pracownik wykonujący swoje obowiązki wobec pracodawcy przez 36 godzin.
Co to w ogóle jest płaca minimalna?
Płaca minimalna to minimalna stawka wynagrodzenia, jaką pracodawca może legalnie wypłacić pracownikowi za np. godzinę pracy. To taka podstawowa gwarancja, że za pełny etat pracy, czyli standardowo za około 40 godzin tygodniowo, osoby pracujące otrzymają określoną minimalną kwotę pieniędzy. Płaca minimalna jest ustalana przez rząd danego kraju i może się różnić w zależności od miejsca, a jej celem jest zapewnienie pracownikom godziwych warunków życia, czyli takich, które pozwalają na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. Wysokość płacy minimalnej jest czasami aktualizowana, aby odzwierciedlać zmiany w kosztach życia oraz w gospodarce.
Na terenie Holandii, minimalne stawki godzinowe są zaprojektowany tak, aby zapewnić pracownikom godziwe wynagrodzenie za ich pracę. Ustawowa płaca jest ustalana przez rząd i regularnie aktualizowana, aby odpowiadała zmianom w kosztach życia i gospodarce. W Holandii istnieje też coś takiego jak stawki wiekowe.
Co to stawka wiekowa?
Stawki wiekowe to różne poziomy płacy minimalnej ustalane na podstawie wieku pracownika. System ten jest stosowany w niektórych krajach, w tym w Holandii, i zakłada, że młodsi pracownicy otrzymują niższą płacę minimalną niż ich starsi koledzy. Głównym założeniem jest to, że młodsi pracownicy mają mniej doświadczenia i niższe koszty życia, a także że system ten ma zachęcać pracodawców do zatrudniania młodszych osób.
W systemie stawek wiekowych, płaca minimalna stopniowo rośnie wraz z wiekiem pracownika do momentu, gdy osiąga pełną stawkę dla osób dorosłych, zwykle w określonym wieku, który w wielu krajach ustalony jest na 21 lub 22 lata. Stawki dla młodszych pracowników są procentowo określone w stosunku do pełnej stawki płacy minimalnej dla dorosłych pracowników.
Ustawowa płaca w Holandii
Ustawowa minimalna stawka godzinowa w Holandii zależy od wymiaru czasu pracy w tygodniu oraz od wieku pracownika.
Od nowego roku w Holandii weszła w życie jednolita ustawowa minimalna stawka godzinowa dla wszystkich pracowników. Minimalne stawki (płace minimalne) dzienne, tygodniowe i miesięczne zostały zniesione.
Podniesienie płacy minimalnej w Holandii jest skutkiem podwyżek płacy zawartych w umowach zbiorowych CAO. Taka korekta odbywa się co pół roku.
Minimalna brutto w Holandii
Zgodnie od 1 stycznia 2024 r. jednolita ustawowa minimalna stawka godzinowa brutto wyniesie dla pracowników:
- w wieku 21 lat i starszych – 13,27 euro,
dla pracowników młodocianych:
- w wieku 20 lat – 10,62 euro,
- w wieku 19 lat – 7,96 euro,
- w wieku 18 lat – 6,64 euro.
Minimalne stawki godzinowe obowiązujące w Polsce
Od 1 stycznia 2024 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 27,70 zł za każdą godzinę wykonanego zlecenia lub świadczonych usług. Minimalna brutto zmieni się od 1 lipca 2024 r. Wtedy to nastąpi kolejny wzrost płacy minimalnej do kwoty: 28,10 zł. Są to spore podwyżki.
W latach kolejnych stawka ta będzie waloryzowana w stopniu odpowiadającym wzrostowi minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników.
Wysokość minimalnej stawki godzinowej stanowi kwotę przysługującą zleceniobiorcy za każdą godzinę wykonanego zlecenia lub świadczonych usług, podlegającą opodatkowaniu i oskładkowaniu, według zasad określonych w powszechnie obowiązujących przepisach, a także ewentualnym potrąceniom wierzytelności oraz egzekucji, z uwzględnieniem art. 833 kodeksu postępowania cywilnego.
Ustawowa minimalna stawka godzinowa w Tachospeed Expert
Automatyczne wczytywanie nowych stawek płacy minimalnej to jedna z kluczowych funkcji, która znacznie ułatwia zarządzanie danymi płacowymi. W Tachospeed Expert nowe stawki płacy minimalnej aktualizują się automatycznie, zapewniając użytkownikom nie tylko wygodę, ale także efektywność w pracy. Przejdź do zakładki aktualizacje i sprawdź, czy korzystasz z aktualnej wersji oprogramowania. Jeżeli nie posiadasz programu Tachospeed Expert i chciałbyś sprawdzić jego funkcjonalność, zapraszamy do pobrania demo.