Karta kierowcy jest najważniejszem dokumentem dla kierującego pojazdem. Co zatem zrobić w wypadku zgubienia, kradzieży lub uszkodzenia karty kierowcy. Czy kierowca może kontynuować jazdę? Jak ubiegać się o nowy dokument?
Jak można się domyślić kary za nieposiadanie karty są dosyć wysokie. Co więcej, w przypadku kontroli, opłatą za brak dokumentu zostanie obciążony nie tylko kierowca, czy spedytor ale również samo przedsiębiorstwo. Łącznie może być to kwota rzędu 9 tysięcy złotych. Zatem jak uniknąć problemów?
Czy kierowca może kontynuować jazdę bez karty?
Zgodnie z przepisami UE, kierowca może czasami prowadzić pojazd bez karty kierowcy, ale musi zanotować swoją aktywność ręcznie. Jazda bez karty kierowcy wymaga przygotowania wydruku z tachografu i wpisania na nim swoich godzin pracy, odpoczynku oraz innych ważnych informacji.
Na odwrocie wydruku także musi podać dane, które pozwolą na identyfikację kierowcy. Ten dokument powinien być podpisany i przechowywany razem z innymi dokumentami dotyczącymi pracy kierowcy.
Jak długo można jeździć bez karty kierowcy?
Kierowca może jeździć samochodem przez 15 dni od wydrukowania pierwszego raportu z tachografu. Tylko powrót pojazdu do bazy może przedłużyć ten czas. Trzeba systematycznie drukować raporty z tachografu.
Przed rozpoczęciem jazdy kierowca musi wydrukować dokument. Na odwrocie należy napisać swoje imię, nazwisko i numer prawa jazdy, a potem podpisać. Na koniec dnia ważne jest wydrukowanie raportu. Nasi klienci mówią, że dbałość o te kroki jest bardzo istotna. Wydruki muszą być czytelne i zabezpieczone, żeby można było je pokazać w razie kontroli.
Co jeżeli ktoś uszkodził lub ukradł mi kartę?
Kiedy ma miejsce uszkodzenie karty kierowcy lub nie działa ona prawidłowo, należy ją odesłać do instytucji, która ją wydała. Organem uprawnionym do wydawania kart kierowcy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej jest wyłącznie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie (PWPW).
Ta instytucja prowadzi rejestr kart skradzionych, zaginionych lub uszkodzonych, między innymi po to, by zapobiec nielegalnemu używaniu przez kierowców dwóch kart i manipulowaniu zapisami aktywności.
Przypomnijmy, że regulacje odnoszące się do karty kierowcy zostały zawarte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 „Kierowca może posiadać nie więcej niż jedną ważną kartę kierowcy i jest uprawniony do posługiwania się jedynie jego własną imienną kartą kierowcy. Kierowca nie może posługiwać się kartą uszkodzoną lub kartą, której okres ważności upłynął”.
Gdy ma miejsce kradzież karty lub dochodzi do zaginięcia karty kierowcy, kierowca musi zgłosić to oficjalnie do właściwego organu państwa członkowskiego, w którym karta została wydana, co zwykle oznacza normalne miejsce zamieszkania kierowcy. Ważne jest, aby dokładnie opisać okoliczności zdarzenia. Kierowca powinien mieć przy sobie potwierdzenie zgłoszenia kradzieży, aż do momentu otrzymania nowej karty.
W takich nadzwyczajnych sytuacjach kierowca ma 7 dni na złożenie wniosku o kartę zastępczą, licząc od dnia, w którym karta została utracona. Nowa karta powinna zostać wydana w ciągu ośmiu dni roboczych od momentu otrzymania przez instytucję poprawnie wypełnionego i kompletnego wniosku. Jeśli zostaną stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości, proces wydania karty może potrwać dłużej.
Warto też sprawdzić swoje wykroczenia, gdyż ktoś mógł nielegalnie użyć karty kierowcy. W tym celu można skorzystać z naszego generatora raportów.
Jak dostać nową kartę?
Można złożyć wniosek o nową kartę kierowcy w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych na dwa sposoby: tradycyjnie, na papierze, lub elektronicznie. Kluczową różnicą między tymi metodami jest czas oczekiwania na realizację: przy wniosku papierowym wydanie karty kierowcy może zająć do 30 dni, natomiast przy składaniu wniosku elektronicznie czas ten skraca się do maksymalnie 7 dni. Wydanie nowej karty jest bardzo ważne dla działalności firmy. Istnieje również możliwość złożenia wniosku o nową kartę przez firmę w imieniu jej pracownika.