Spis treści
Planując podróż przez zachodnią część Europy, uwzględniamy terytorium Niemiec. Przejeżdżając przez tamtejsze drogi i autostrady, trzeba zapoznać się z ograniczeniami dotyczącymi przejazdów. Kierowcy, którzy naruszą zakaz jazdy samochodów ciężarowych w Niemczech, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 120 euro. Z kolei osoba zlecająca transport może otrzymać mandat wynoszący 570 euro.
Trzeba więc pamiętać, że podobniej jak w Polsce, są dni, w których ciężarówkę musimy postawić na parkingu lub wyznaczyć trasę alternatywną. W przeciwnej sytuacji narażamy się na dodatkowe koszty przewożonych ładunków. Jazda gdy obowiązują zakazy ruchu na niemieckich drogach może się okazać bardzo kosztowna.
Jakich pojazdów ciężarowych dotyczy zakaz jazdy?
Zakaz poruszania się samochodów ciężarowych w Niemczech w wyznaczone dni dotyczy ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 7,5 tony oraz wszystkich ciężarówek ciągnących przyczepy lub naczepy, bez względu na ich ciężar. Obowiązuje on w całym kraju.
Zakaz jazdy samochodów ciężarowych stosuje się do sieci dróg i autostrad na terenie Niemiec. Ograniczenia mają jednak pewne wyjątki.
Zakaz ruchu w niedziele i święta oraz w soboty wakacyjne
W Niemczech obowiązuje zakaz jazdy samochodów ciężarowych w każdą niedzielę, od północy do godziny 22:00. Ten przepis obejmuje również dni świąteczne, które mogą różnić się od tych obchodzonych w Polsce. Zakazem ruchu w niedziele i święta państwowe oraz w soboty nie są pojazdy ratownicze. Wyjątek dotyczy całej sieci dróg.
Wakacyjne zakazy jazdy ciężarówek wakacyjne obowiązują w każdą sobotę od początku lipca do 31 sierpnia. Wydawanie zezwoleń na poruszanie się w niedziele, święta należy do kompetencji poszczególnych krajów związkowych. W przypadku pojazdów wjeżdżających z zagranicy wnioski składamy w urzędzie ruchu drogowego, właściwym dla danego przejścia granicznego.
Święta, w które obowiązuje zakaz jazdy samochodów ciężarowych
Zakaz jazdy samochodów ciężarowych w Niemczech obowiązuje od 0:00 do 22:00 w następujące święta:
- Nowy Rok (1 stycznia),
- Wielki Piątek,
- Poniedziałek Wielkanocny,
- Święto Pracy (1 maja),
- Wniebowstąpienie Chrystusa,
- Zielone Świątki (Zesłanie Ducha Świętego),
- Boże Ciało,
- Dzień Zjednoczenia Niemiec (3 października),
- Święto Reformacji (31 października, tylko w niektórych landach),
- Wszystkich Świętych (1 listopada, tylko w niektórych landach),
- Pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia).
Dodatkowo, w lipcu i sierpniu, każda sobota między 7:00 a 20:00 jest dniem, w którym obowiązują powyższe przepisy . Skutkuje to zakazem jazdy na terenie całej sieci dróg (w tym drogach federalnych).
W jakie święta zakaz jazdy samochodów ciężarowych nie obowiązuje?
Zakazy jazdy ciężarówek w Niemczech nie obowiązują w dniu Święta Trzech Króli (6 stycznia), Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz Dnia Pokuty i Modlitwy (Buß- und Bettag).
Jakie samochody ciężarowe omijają zakaz poruszania się?
Na niemieckich drogach federalnych, zakaz jazdy nie obowiązuje pewnych rodzajów pojazdów ciężarowych. Do pojazdów, które omijają zakaz jazdy ciężarówek, należą:
- Ciągniki siodłowe bez naczepy,
- Pojazdy ciężarowe z dodatkową powierzchnią ładunkową, o ładowności nie przekraczającej 0,4-krotności dopuszczalnej masy całkowitej, w których transportowane przedmioty są integralną częścią pojazdu (np. pojazdy wystawowe, pojazdy filmowe),
- Maszyny samobieżne, takie jak kombajny zbożowe czy koparki.
Takie wyjątki pozwalają na poruszanie się niektórych specjalistycznych samochodów ciężarowych w dni, w których obowiązuje zakaz jazdy ciężarówek.
Które przewozy są dozwolone mimo zakazu jazdy samochodów ciężarowych?
Istnieją wyjątki pozwalające na wykonywanie niektórych rodzajów przewozów. Zakaz poruszania się dla samochodów ciężarowych w niedziele i święta oraz soboty wakacyjne jest dozwolony w następujących przypadkach:
- Przewóz kombinowany (kolejowo-drogowy): od nadawcy do najbliższego odpowiedniego dworca przeładunkowego lub od dworca rozładunkowego do odbiorcy, ale tylko na odległość do 200 km. Ograniczenie dystansu nie dotyczy zakazu ruchu w okresie wakacyjnym.
- Przewóz kombinowany (portowo-drogowy): między miejscem załadunku a rozładunku, oraz w obrębie 150 km od portu, z tym że to ograniczenie kilometrów obowiązuje także podczas zakazu ruchu w wakacje.
- Przewóz świeżych artykułów spożywczych: dotyczy to świeżych produktów przetwórstwa mlecznego, świeżych produktów przetwórstwa mięsnego, świeżych ryb, żywych ryb oraz świeżych produktów przetwórstwa rybnego, oraz szybko psujących się warzyw i owoców. „Świeże” w przypadku ryb nie obejmuje anchois, marynat, wędzonych produktów rybnych, produktów pasteryzowanych lub konserwowanych.
- Puste przejazdy w związku z transportem szybko psujących się lub świeżych produktów spożywczych, pod warunkiem posiadania pisemnego potwierdzenia, listu przewozowego lub innego dokumentu potwierdzającego charakterystykę i cel przewozu.
- Pilne interwencje z użyciem pojazdów ratowniczych, holowniczych oraz pomocy drogowej.
- Przewozy żywych pszczół.
Powyższe odstępstwa od przepisów uwzględniają charakter usługi transportowej oraz rodzaj przewożonego towaru. W tej sytuacji zakaz jazdy nie obowiązuje. Pojazdy ciężarowe mogą poruszać się po całej sieci dróg w niedziele i święta czy okresie wakacyjnym.
W przypadku korzystania z tych wyjątków kierowcy muszą posiadać i na żądanie okazywać odpowiednie dokumenty przewozowe. Dokumenty muszą potwierdzić zgodność z przepisami dotyczącymi odstępstw od przepisów dotyczących ruchu drogowego. W innym wypadku zakaz obowiązuje na terenie całej sieci dróg (w tym drogach federalnych).
Zachęcamy do śledzenia profilu Tachospeed na Facebooku oraz strony internetowej Tachospeed. Znajduje się tam więcej informacji ze świata transportu, artykuły eksperckie, baza wiedzy czy szeroki wybór szkoleń.