Podpisy zostały złożone, więc rozpoczyna się nowy rozdział we współpracy pomiędzy Państwową Inspekcją Pracy a Inspekcją Transportu Drogowego. W jakim zakresie obie instytucje przewidują współdziałanie? Co to oznacza dla zawodowych kierowców?
Bliższa współpraca, większa skuteczność
7 marca 2019 roku w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy spotkali się:
• Główny Inspektor Pracy – Wieszław Łyszczek,
• Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
W tych okolicznościach doszło do przedłużenia porozumienia o współpracy obu państwowych organów. Warto pamiętać, że wcześniejszy dokument był datowany na sierpień 2002 roku, więc po upływie kilkunastu lat konieczne było sporządzenie nowych ustaleń.
Warto również wspomnieć, że raptem 2 lata później, tj. w 2004 r. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach zamówił w Infolab oprogramowanie mające za zadanie m.in. zbieranie i zapisywanie informacji potrzebnych do wygenerowania szeregu raportów oraz wydruku raportu kontroli stanu technicznego i formularza listy kontrolnej ADR w trakcie kontroli drogowej.
Najważniejsze punkty porozumienia dotyczą między innymi współpracy w zwalczaniu naruszeń przepisów przez przedsiębiorców zajmujących się transportem drogowym. Inną poruszoną kwestią jest niezarobkowy przewóz drogowy, głównie w ujęciu czasu pracy.
Porozumienie obejmuje:
• wymianę informacji i doświadczeń;
• prowadzenie analiz;
• organizację spotkań szkoleniowo-informacyjnych;
• wspólne inicjatywy prewencyjne i promocyjne;
• wspólne wyjaśnianie problemów i wątpliwości natury formalnej.
Podoba Ci się artykuł? Polub nas!
Wasze lajki są dla nas motywacją do przygotowywana kolejnych ciekawych materiałów 🙂
Spotkaniu towarzyszyła mała uroczystość. Należy zauważyć, że obie instytucje już ze sobą współpracowały, a podpisanie porozumienia ma służyć jeszcze silniejszej kooperacji w praktycznym wymiarze. Nie da się ukryć, że transport to jedna z ważniejszych gałęzi polskiej przedsiębiorczości, stąd współpraca jest całkowicie naturalna.
Celem zacieśnienia dotychczasowej, kilkunastoletniej kooperacji, jest przede wszystkim walka ze zjawiskiem nieuczciwej konkurencji wśród firm transportowych, a także skuteczna reakcja na wszelkie nadużycia praw kierowców. Warto śledzić dalsze efekty współpracy, przede wszystkim w zakresie interpretacji przepisów, choćby w rozgrzewającej emocje kwestii czasu pracy.
Przeczytaj również: Kolejna akcja Policji z wykorzystaniem Tachospeeda
źródło: gitd.gov.pl