Z obowiązkiem pobierania danych z tachografów spotykamy się od samego wprowadzenia na rynek europejski normy montażu tachografów cyfrowych. Czym jest ten obowiązek? Jak pobierać takie dane? I o czym musimy pamiętam?
Już od wprowadzenia na rynek europejski normy nakazującej montaż tachografów cyfrowych dla pojazdów dopuszczonych do ruchu po raz pierwszy po 1 maja 2006 roku, dla których wymóg wyposażenia w tachograf wynika z rozporządzeń 3821/85 i 561/2006, spotykamy się z pojęciem obowiązku pobierania danych. Czym jest ów obowiązek, jak pobierać takie dane, o czym w przypadku przechowywania danych musimy pamiętać? Na te pytania postaram się udzielić odpowiedzi w poniższym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się m.in. o:
Karta kierowcy
Karta kierowcy to dokument, z pomocą którego kierowcy samochodów o dopuszczanej masie całkowitej przekraczającej 3.5 tony, a także przewożących więcej niż dziewięć osób włącznie z kierowcą rejestruje aktywności zapisywane w pamięci tachografów.
Podstawowe informacje o kartach kierowcy oraz możliwościach jej uzyskania opisuje Sebastian Słaby w artykule:
Karta przedsiębiorstwa
W odróżnieniu od karty kierowcy, karta przedsiębiorstwa nie zapisuje w swojej pamięci żadnych aktywności. Kartę przedsiębiorstwa wykorzystujemy do wyświetlenia, pobrania i drukowania danych znajdujących się w tachografie cyfrowym. Jako właściciel lub użytkownik samochodu wyposażonego w tachograf, możemy też przy pomocy karty przedsiębiorstwa zablokować innym firmom dostęp do naszych danych.
Karta przedsiębiorstwa przewidziana jest dla firm zajmujących się przewozem drogowym osób i towarów a służących do blokowania i odblokowywania tachografów w celu zabezpieczenia dostępu do danych przedsiębiorstwa.
- kartę przedsiębiorstwa wnioskować mogą przewoźnicy drogowi lub inne podmioty wykonujące przewozy drogowe, będące właścicielami lub użytkownikami pojazdów samochodowych objętych obowiązkiem instalacji i użytkowania tachografu cyfrowego.
- Karta przedsiębiorstwa identyfikuje firmę i daje dostęp do wszystkich danych umieszczonych w tachografie związanych z daną firmą w celu ich wyświetlenia, pobrania i drukowania oraz dostęp do wszystkich danych umieszczonych w tachografie związanych z daną firmą w celu ich wyświetlenia, pobrania i drukowania.
- Karta przedsiębiorstwa wydawana jest na okres 5 lat.
- Karta przedsiębiorstwa nie zostanie wydana w przypadku, kiedy przedsiębiorstwo prowadzi warsztat wykonujący kalibrację i aktywację tachografów cyfrowych.
Rewers karty przedsiębiorstwa:
Awers karty przedsiębiorstwa:
Złożenie wniosku o wyrobienie karty przedsiębiorstwa odbywa się przez platformę info-car pod linkiem.
Możemy wnioskować na dwa sposoby – w formie elektronicznej (wniosek wysyłany przez Internet) oraz papierowej (wysyłany pocztą).
Karta przedsiębiorstwa – kiedy wnioskować?
- Kiedy potrzebujemy karty do pracy (pierwsze wydanie karty)
- Zbliża się termin upływu ważności karty,
- Poprzednia karta została zgubiona/uszkodzona/skradziona
Poniżej zestawienie najważniejszych informacji, które warto przygotować w przypadku składania wniosku w obu formatach:
Wniosek o wydanie karty przedsiębiorstwa – forma elektroniczna:
- Dane przedsiębiorstwa (dane firmy, dodatkowo będzie konieczność podania numeru konta bankowego)
- Skan oświadczenia podmiotu wykonującego przewozy drogowe, LINK do oświadczenia
- Oświadczenie o utracie karty – w przypadku kiedy poprzednia karta została zgubiona/skradziona/zniszczona, link do oświadczenia
- Zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży na karty na Policji – w przypadku kradzieży karty
- Upoważnienie do podpisania wniosku -jeśli wniosek będzie podpisywany przez osobę, która nie występuje w KRS
- Kartę przedsiębiorstwa – jeśli wymieniamy kartę z powodu zmiany danych, uszkodzenia karty lub zgłoszenia reklamacji, bez wcześniejszej karty, wniosek nie zostanie rozpatrzony.
Należy pamiętać również o tym, że jeśli chcesz złożyć wniosek o wydanie karty do tachografu — potrzebujemy dowodu z warstwą elektroniczną (e-dowodu) i aplikację mobilną eDO App, profilu zaufanego (eGO), bądź podpisu kwalifikowanego (certyfikatu kwalifikowanego z wyłączeniem podpisów chmurowych). Narzędzia te pozwalają potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć.
Wniosek o wydanie karty przedsiębiorstwa – forma papierowa:
Przy wyborze formy papierowej, będziemy potrzebować tych samych dokumentów co w przypadku formy cyfrowej, oraz ponad to:
Oświadczenie podmiotu wykonującego przewozy drogowe – link do oświadczenia
Czas realizacji w przypadku wniosku elektronicznego to 7 dni, w przypadku wniosku papierowego czas realizacji to 30 dni, w obu przypadkach należy również doliczyć czas wysyłki listu poleconego przez Pocztę Polską.
Koszt wydania karty przedsiębiorstwa to 282,90 zł (230 zł netto)
Obowiązek odczytu danych
Warto wspomnieć, że ustawodawca w rozporządzeniu (UE) nr 581/2010 z dnia 1 lipca 2010 przewiduje:
1. Niniejsze rozporządzenie ustanawia maksymalne okresy na wczytanie odpowiednich danych z jednostki pojazdowej i karty kierowcy do celów art. 10 ust, 5 lit. a) ppkt (i) rozporządzenia (WE) nr 561/2006.
3. Maksymalny okres na wczytanie odpowiednich danych nie przekracza:
a) 90 dni w przypadku danych z jednostki pojazdowej;
b) 28 dni w przypadku danych z karty kierowcy.
Zgodnie z załącznikiem nr 3 do Ustawy o Transporcie Drogowym:
6.3.17. Naruszenie obowiązku terminowego pobierania danych z karty kierowcy – za każdego kierowcę 500zł
6.3.18. Naruszenie obowiązku terminowego pobierania danych z tachografu – za każdy pojazd 500 zł
Kierowco, sprawdź swoje naruszenia!
Bez względu na to, czy jesteś kierowcą, czy prowadzisz działalność transportową, możesz szybko sprawdzić wszelkie naruszenia. Wystarczy, że wejdziesz w link poniżej i wgrasz odpowiedni plik/pliki w formacie .ddd z karty kierowcy, a dowiesz się jakie naruszenia zostały popełnione. Nie musisz posiadać programu, aby sprawdzić naruszenia. Pamiętaj, że w razie problemów z ich interpretacją, możesz się do nas zwrócić z pytaniem – na pewno wszystko Ci wyjaśnimy!
Link do analizatora naruszeń
Bądź na bieżąco, aby nic Ci nie uciekło!
Śledź regularnie nasze artykuły w sekcji Blog na naszej stronie internetowej, aby nie ominąć niczego istotnego! Sprawdzamy na bieżąco co dzieje się w świecie przepisów, a dzięki temu, że jesteśmy członkiem CORTE, to o wielu rzeczach wiemy wcześniej niż inni.
Link do wszystkich artykułów poniżej:
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszym działem Pomocy Technicznej:
Zadzwoń: 32 70 70 440
Napisz: biuro@tachospeed.pl
Autor: Patryk Stanisz, ekspert branży transportowej