Ostatnimi czasy pogoda nas rozpieszcza. Nic w tym dziwnego, gdyż za około 3 tygodnie będziemy świętowali pierwszy dzień lata. Rok szkolny w polskich szkołach dobiega pomału końca, a to znaczy, że rozpoczął się pełną parą czas organizowania wycieczek dla uczniów.
W tym artykule przeczytasz o:
O tym, że bezpieczeństwo podczas jakiejkolwiek wyprawy jest najważniejsze chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Nie chcemy sobie nawet wyobrażać tego, że nasze dziecko może jechać w daleką trasę z pijanym lub mocno zmęczonym kierowcą pojazdem, którego stan techniczny pozostawia sporo do życzenia.
Dlatego, aby nasze głowy mogły być spokojnie, podczas, gdy nasze pociechy będą się relaksować ze swoimi rówieśnikami i kadrą pedagogiczną, to powinniśmy skorzystać z akcji Inspekcji Transportu Drogowego Bezpieczny przewóz dzieci.
Kontrola kierowcy i autokaru przed wyjazdem
Zanim nasze dzieci wyjadą na wycieczkę, to warto zgłosić do Inspekcji Transportu Drogowego taki fakt. Zgłoszenie możemy wykonać na trzy sposoby:
- Telefonicznie
- Faksem
- Mailowo
Zgłoszenia zaleca się składać w godzinach od 7:00 do 14:00 w dni robocze (od poniedziałku do piątku).
Bezpieczny autobus – portal rządowy do weryfikacji danych
Niezwykle przydatne narzędzie zostało stworzone przez Ministerstwo Cyfryzacji, mianowicie jest to portal „Bezpieczny Autobus”. Po wejściu na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl mamy możliwość sprawdzenia wielu parametrów pojazdu, którym będą jechali nasi najbliżsi.
Po wejściu w powyższy link naszym oczom ukaże się następujący widok:
Wystarczy, że wprowadzimy numer rejestracyjny pojazdu, który będzie wykorzystywany do realizacji wyjazdu, po czym klikamy w przycisk „Sprawdź pojazd”. Zostanie wygenerowany dla nas szczegółowy raport, zawierający w sobie między innymi takie informacje, jak:
- informacja o badaniu technicznym,
- stan ważności polisy OC,
- status rejestracji pojazdu
W dalszej części raportu tj. szczegółowych informacjach znajdziemy informację o:
- Roku produkcji pojazdu
- Liczbie miejsc siedzących
Na samym dole raportu mamy możliwość skorzystania z opcji „Pobierz PDF”, która pozwoli nam zapisać na urządzeniu oglądany raport, bądź też go wydrukować.
Kto może zgłosić autokar do kontroli?
Tak naprawdę w pierwszej kolejności osobami, które mogą, a wręcz powinny zgłosić autokar do skontrolowania są organizatorzy wycieczki oraz rodzice lub opiekunowie. To w ich interesie powinno być bezpieczeństwo naszych najmłodszych. Należy pamiętać, że zgłoszenie pojazdu do kontroli jest bezpłatne. Godzinę przed planowaną kontrolą będziemy musieli potwierdzić termin i miejsce kontroli.
Każdy inspektorat w Polsce ma swoje numery kontaktowe i skrzynki pocztowe na które możemy zgłaszać potrzebę kontroli. Dla przykładu poniżej umieszczamy, jak to wygląda na stronie Inspekcji Transportu Drogowego w Katowicach:
Jak zwykle, zamieszczamy poniżej przydatne linki – do komunikatów Inspekcji Transportu Drogowego w Katowicach w związku z autokarami i ich kontrolami:
Tryb zgłaszania do WITD w Katowicach kontroli autokarów przewożących dzieci na wypoczynek
Bezpieczny autobus. Sprawdź autokar przez Internet
Kontrole autokarów z ostatnich dni w Polsce
Długo nie trzeba szukać, aby znaleźć komunikaty dosłownie z ostatnich dni z Inspektoratów Inspekcji Transportu Drogowego w Polsce, bowiem na stronie WITD z Poznania znaleźć można następujący komunikat z 25 maja 2023 roku:
25 maja w godzinach porannych inspektorzy z Poznania otrzymali od jednej ze szkół telefoniczne zgłoszenie kontroli autokaru, który miał przewieźć dzieci na wycieczkę szkolną do pobliskiego Kórnika. Inspektorzy podczas kontroli stwierdzili naruszenia z czasu pracy kierowcy oraz usterkę układu hamulcowego w pojeździe. Autokar nie został dopuszczony do dalszej jazdy, a przewoźnik musiał podstawić nowy. Dowód rejestracyjny pojazdu został zatrzymany, a wobec przewoźnika w związku ze stwierdzonymi naruszeniami wszczęte będzie postępowanie administracyjne. Kierowca był trzeźwy.
Z powyższego zapisu inspektorów z Poznania widzimy, że kontrola autokaru przed jego wyruszeniem była niezwykle istotna i potrzebna. Z Poznania do Kórnika jest około 24 kilometrów do pokonania. Niby niewiele, ale pojazdem, który ma niesprawny układ hamulcowy raczej nie chcielibyśmy podróżować, a co dopiero puszczać w taką trasę nasze dzieci. Pozostaje wierzyć, że właścicielowi firmy transportowej, jak i samemu kierowcy, ta kontrola da do myślenia i kolejne tego typu sytuacje nie będą miały miejsca.
Link do pełnej treści informacji na ten temat
Innymi przykładami kontroli autokaru, które zakończyły się niepomyślnie dla kierowcy i firmy transportowej są te z komunikatów Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy zrealizowane w maju tego roku. Po raz kolejny pojawił się wątek jadących na wycieczkę dzieci w tle i niesprawnego pojazdu. Tym razem oczom inspektorów nie umknęły uszkodzone elementy konstrukcyjne pod silnikiem jednego autokaru i poważne zastrzeżenia co do czasu pracy kierowcy z drugiego autokaru. Posypały się mandaty i rozpoczęła się tym samym przeprawa wyjaśniająca dla stron zainteresowanych.
Link do pełnej treści informacji na ten temat
Bezpieczny autobus. Planowane kontrole WITD
Inną formą kontrolowania autobusów są te odgórnie planowane przez dany Inspektorat. Dobrym przykładem takiego działania jest WITD w Łodzi, który 18 maja tego roku zorganizował kontrole 6 autobusów działających na lokalnych liniach. Okazało się, że dwa pojazdy były niezdatne do dalszej jazdy, co wiązało się do zatrzymania dowodów rejestracyjnych. Opisywane działania i wynik kontroli pokazuje jak duży procent wykorzystywanych na drogach pojazdów może mieć nieodpowiedni stan techniczny, a przecież przewozi setki, a nawet tysiące pasażerów dziennie. Oby więcej takich kontroli miało miejsce w innych miejscach naszego kraju.
Link do pełnej treści informacji na ten temat
Bez względu na pierwsze wrażenia związane z autokarem, którym będziemy się przemieszczali my, czy to nasi najbliżsi, ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wyprawy, zanim ona się rozpocznie. W tym celu serdecznie zachęcam do zgłaszania skontrolowania pojazdu. Stare powiedzenie mówi, że czas, to pieniądz. Myślę, że w tym przypadku śmiało możemy powiedzieć, że czas to nasze bezpieczeństwo i spokojna głowa.
Po kliknięciu w poszczególny obszar (województwo) zobaczymy po lewej stronie dokładne informacje na temat oddziałów w ów sektorze. Przykład dla województwa Małopolskiego:
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszym działem Pomocy Technicznej:
Zadzwoń: 32 70 70 440
Napisz: biuro@tachospeed.pl