Niedawno w Dzienniku Ustaw pojawiły się dwie nowe pozycje, które powinny zainteresować każdą osobę zmotoryzowaną. Zmiany w przepisach pojawiły się 12 lipca 2023 roku w formie dwóch rozporządzeń Rady Ministrów.
W tym artykule znajdziesz m.in.
Wspomnianymi wyżej rozporządzeniami Rady Ministrów, które wpływają na przepisy, dotyczące kierowców, są:
- w sprawie zakresu danych i wykazu rejestrów publicznych oraz systemów teleinformatycznych podmiotów publicznych, z których użytkownik aplikacji mObywatel może pobrać dane,
- w sprawie szczegółowych warunków uwierzytelnienia z wykorzystaniem profilu Obywatel.
Oznacza to, że kierowcy, którzy zdali egzaminy na poniższe kategorie będą mogli od razu prowadzić dany typ pojazdu na zasadzie funkcjonowania tymczasowego wirtualnego certyfikatu potwierdzającego uzyskanie odpowiedniej kategorii. Kategorie, które obowiązują nowe zmiany:
- B – pojazdy o dopuszczalnej DMC 3,5 tony,
- B1 – pojazdy o masie, która nie przekracza 400 kilogramów (przewóz osób) i 550 kg (przewóz rzeczy) z silnikiem max maksymalnie 20,4 KM,
- A – każdy motocykl oraz pojazdy z kategorii AM,
- A1 – motocykl o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 oraz maksymalnej mocy 11 kW i stosunku mocy do masy własnej do 0,1 kW/kg, motocykl trójkołowy o maksymalnej mocy 15 kW,
- A2 – motocykl o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,58 KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg, a także motocykl trójkołowy o mocy do 15 kW (20,39 KM),
- AM – motorower oraz czterokołowiec lekki,
- B+E – zespół pojazdów złożonych z pojazdu o DMC nieprzekraczającej 3,5 t oraz przyczepy o DMC nieprzekraczającej 3,5 t,
- T – ciągniki rolniczy lub pojazd wolnobieżny, zespół pojazdów złożonych z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazd wolnobieżny z przyczepą (przyczepami)
Dodatkowo na mocy ustaw w nowej aplikacji mObywatel pojawi się tzw. mDowód, a więc elektroniczna wersja naszego dowodu osobistego, który, jak wymaga polskie prawo, musi być zawsze noszony. Jest to ogromne ułatwienie w codziennych sytuacjach, gdzie nie będziemy musieli mieć plastikowego dokumentu razem z sobą. Niestety, nie zawsze będziemy mogli posługiwać się elektrycznym dowodem. Niezbędny stary dowód osobisty będzie nam potrzebny w następujących sytuacjach:
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granicę kraju,
- do 31.08 załatwiając sprawy np. banku (podmioty podlegające pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy).
Jak czytamy w obu ustawach:
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 14 lipca 2023 r.
Link do pełnej treści rozporządzeń:
Zmiany w przepisach – kary za brak OC
Podwyższenie płacy minimalnej od 1 lipca 2023 roku do kwoty 3600 zł wiąże się także ze wzrostem kar za brak OC. Od 1 lipca 2023 roku kary za brak ciągłości w OC prezentują się w sposób następujący:
Samochód osobowy
kara za brak OC:
- od 1 do 3 dni: 1440 zł
- od 4 do 14 dni: 3490 zł
- powyżej 14 dni: 6980 zł
Samochód ciężarowy, ciągnik siodłowy, autobus
kara za brak OC:
- od 1 do 3 dni: 2160 zł
- od 4 do 14 dni: 5400 zł
- powyżej 14 dni: 10800 zł
Motocykl
kara za brak OC:
- od 1 do 3 dni: 240 zł
- od 4 do 14 dni: 600 zł
- powyżej 14 dni: 1200 zł
Kara za opóźnienie w opłaceniu OC za samochód ciężarowy, ciągnik siodłowy lub autobus to pięciocyfrowa kwota kary w przypadku braku ciągłości w OC powyżej 14 dni.
Darmowe autostrady
Dobrymi wieściami niewątpliwie są obiecane i dotrzymane słowa rządzących związane ze zniesieniem opłaty za dwa odcinki autostradowe. Pierwszy dotyczy autostrady A2, odcinka Konin – Stryków, drugi zaś dotyczy autostrady A4 i odcinka Wrocław – Sośnica. Zwolnieni z opłaty są kierowcy pojazdów osobowych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.
W wakacje bezpłatnie przejedziemy przez odcinek autostrady A1 Toruń – Gdańsk w weekendy od 1 lipca do 4 września 2023 roku. Zwolnieni z opłat jesteśmy we wszystkie weekendy od piątku godz. 12:00 do poniedziałku godz. 12:00 z wyjątkiem długiego weekendu w sierpniu.
Koniec z opłatą ewidencyjną
Kolejnymi ciekawymi wiadomościami obowiązującymi od 1 lipca 2023 roku są te związane z zakończeniem konieczności uiszczania opłat ewidencyjnych do CEPiK. Oznacza to koniec z opłatami za:
- Rejestrację pojazdu,
- Wydanie dowodu rejestracyjnego,
- Pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic,
- Przeprowadzenia badania technicznego pojazdu,
- Odczyt stanu drogomierza po wymianie.
W praktyce oznacza to pomniejszenie powyższych kosztów o kwotę od 50 groszy do 1 złoty…
Zakaz wyprzedzania ciężarówek
Prawdopodobnie najwięcej negatywnych emocji wywołały lipcowe zmiany dotyczące zakazu wyprzedzenia ciężarówek. Skutki wejścia w życie tego przepisu od 1 lipca 2023 roku odczuwają wszyscy uczestnicy ruchu drogowego na drogach ekspresowych i autostradach. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu poświęconego zakazowi wyprzedzania ciężarówek – link poniżej.
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszym działem Pomocy Technicznej:
Zadzwoń: 32 70 70 440
Napisz: biuro@tachospeed.pl