Kilka dni temu Główny Inspektorat Transportu Drogowego podał do wiadomości, że okres niewymagania zezwoleń dla polskich kierowców zostaje przedłużony do 30 czerwca 2024 roku. Na mocy odpowiedzi unijnej Komisarz do spraw transportu Pani Adiny Valean niektóre rodzaje przewozów drogowych nie będą wymagały pełnej dokumentacji, którą kierowca jest zobowiązany posiadać w przypadku kontroli.
Warto tutaj zaznaczyć, że dzięki zaangażowaniu Polski i jej interwencji w tej sprawie umowa została przedłużona.
Przewozy na Ukrainę — jakie dokumenty nie są wymagane?
Na mocy umowy między unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów ustanawia się, że przez okres trwania umowy kierowcy są zwolnieni z posiadania:
- międzynarodowego prawa jazdy,
- świadectwa kwalifikacji zawodowych.
Polscy przewoźnicy nie muszą uzyskiwać zezwoleń na wykonywanie przewozów drogowych na terytorium Ukrainy.
Jakich przewozów dotyczy umowa?
Zgodnie z umową wyłączenie dotyczy przewozów tranzytowych i dwustronnych pomiędzy Ukrainą a stronami umowy (Unią Europejska). Dokładny zapis brzmi:
Będąc zdecydowanymi, aby wspierać ukraińską gospodarkę poprzez liberalizację tranzytu i dwustronnego przewozu międzynarodowego między Unią a Ukrainą w celu umożliwienia niezbędnego transportu towarów i przyznania obu Stronom takich samych wzajemnych praw do wykonywania tranzytu i dwustronnego przewozu międzynarodowego między Unią a Ukrainą.
W związku z powyższym, ze zwolnienia skorzystają wszyscy, którzy wykonują niektóre rodzaje przewozów. Operatorzy transportu drogowego mogą wykonywać następujące przewozy bez konieczności posiadania zezwolenia:
- przejazdy z ładunkiem, którego miejsce wyjazdu i miejsce przyjazdu znajdują się na terytorium dwóch różnych stron, z tranzytem przez terytorium państwa trzeciego lub bez takiego tranzytu;
- przejazdy z ładunkiem z terytorium jednej strony na terytorium tej samej strony, z tranzytem przez terytorium drugiej strony;
- przejazdy z ładunkiem do lub z terytorium jednej strony do państwa trzeciego, z tranzytem przez terytorium drugiej strony;
- przejazdy bez załadunku w związku z powyższymi przejazdami.
Przewozy na Ukrainę — umowa między Unią Europejską a Ukrainą w sprawie transportu drogowego towarów
Zastosowanie nowej umowy uchroni przedsiębiorstwa przed kolejnymi karami nakładanymi przez inspektorów w razie kontroli. Umowa ma zastosowanie od 29 czerwca 2022 roku i będzie obowiązywała do 30 czerwca 2024 roku. Zakłada się, że okres stosowania powyższej umowy potrwa tak długo, jak długo będzie miała miejsce wojna na terytorium Ukrainy. Wszystko to po to, aby wspierać Ukrainę przed rosyjskim agresorem.
Informacja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w sprawie zezwoleń na przewozy na Ukrainę
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszym działem Pomocy Technicznej:
Zadzwoń: 32 70 70 440
Napisz: biuro@tachospeed.pl