Wejście w życie kolejnego etapu pakietu mobilności wywarło na wielu pracodawcach konieczność wprowadzenia zmian w dotychczasowych umowach zawartych z kierowcami.
Wypowiedzenie zmieniające lub aneks do umowy
Do wyboru były dwie drogi:
- Porozumienie z pracownikiem i skorzystanie z aneksu do umowy.
- Wyłączna decyzja pracodawcy i zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego.
W przypadku wypowiedzenia zmieniającego pracownik zostaje z góry poinformowany o nowych warunkach zatrudnienia. Postawienie pracownika przed faktem dokonanym, bez jego zgody, może skutkować pojawieniem się konfliktu doprowadzającego do rezygnacji z pracy przez samego kierowcę. Szczególnie gdy nowe warunki pracy okażą się dla pracownika niekorzystne. Należy tutaj pamiętać o zapisach w Kodeksie Pracy art. 18 § 1 tj.: „Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy”.
Zmiana warunków pracy
Nazwa dokumentu zmieniającego warunki pracy nie jest istotna. Bez względu na to, czy dokument otrzyma nazwę typowego aneksu do umowy lub porozumienia zmieniającego warunki zatrudnienia, to należy zwrócić szczególną uwagę na treść. Na temat treści i formy umowy o pracę dowiemy się więcej w Kodeksie Pracy (art. 29).
Co jeśli pracownik nie zgadza się na zmianę warunków pracy lub płacy?
W art. 42 Kodeksu Pracy pt.: „Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy”, zapisane jest, iż jeśli nasz pracownik nie zgodzi się na przedstawione mu nowe warunki, skutkować to będzie jego odejściem z pracy. Wydawać się powinno, że odpowiednie negocjowanie nowych warunków przez obie strony na linii pracodawca-pracownik jest najkorzystniejsze dla obu stron. Dla kierowcy, gdyż pozwoli to na wzięcie czynnego udziału przy kreowaniu jego nowych warunków zatrudnienia, zaś samego pracodawcę może uchronić przed wypłaceniem odprawy pieniężnej lub ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, co dodatkowo przyczyni się do wygenerowania kosztów. Porozumienie pozwoli także zatrzymać pracodawcy doświadczonego kierowcę, który w dzisiejszych czasach jest na przysłowiową wagę złota.
Podsumowując
Zdarzają się sytuacje, gdy trzeba zmienić warunki pracy i płacy, czy to w formie aneksu, czy wypowiedzenia zmieniającego. Ważne, by porozumieć się na płaszczyźnie pracownik-pracodawca.
Jeśli pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa zostaje rozwiązana z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. W treści powinna być zawarta informacja, iż pracownik może złożyć wypowiedzenie do połowy okresu jego wypowiedzenia. Jeśli tej informacji nie będzie, może on złożyć je do końca okresu wypowiedzenia. W przypadku jeśli pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie warunków pracy i płacy, uważa się, że zgadza się z postanowieniami.