Dwa dni wolnego z tytułu siły wyższej oraz 3 dodatkowe dni urlopu opiekuńczego – to najważniejsze zmiany w Kodeksie Pracy w 2023. Poniżej opisujemy komu może przysługiwać zwolnienie z powodu siły wyższej oraz czy jest ono płatne.
Zgodnie z wymuszeniami wynikającymi z dyrektywy (UE) 2019/1158, której zadaniem jest zrównoważenie życia zawodowego i prywatnego (work-life balance), w Kodeksie Pracy pojawiły się konsekwencje artykułu 7 tego dokumentu, mianowicie:
W związku, z czym pracownik zyskuje prawo do wykorzystania 2 dni (lub 16 godzin) w roku kalendarzowym do zwolnienia od pracy spowodowanego siłą wyższą. Wartość 16 godzin zwolnienia dedykowana jest dla pracowników, których dobowy wymiar czasu pracy jest niższy niż 16 godzin. Dla osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wartość godzinowa ustalana jest proporcjonalne tj. 8h dla 1/2 etatu, 4h dla 1/4 etatu itd. Konsekwencje powyższego wdrożenia dyrektywy unijnej do polskiego prawa znajdziemy w art. 1481 Kodeksu Pracy.
Link do pełnej dyrektywy (UE) 2019/1158:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32019L1158&from=PL#d1e715-79-1
Zwolnienie z powodu siły wyższej – co oznaczają zmiany w Kodeksie Pracy?
Za siłę wyższą, która będzie powodem niestawienia się pracownika w pracy przyjmuje się chorobę członka rodziny lub wypadek. Cytując zapis artykułu 7 dyrektywy 2019/1158: „z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika”. Niestety na próżno przyjdzie nam szukać definicji pojęcia „siła wyższa” w dyrektywie 2019/1158, w związku z czym dopiero za jakiś czas przyjdzie nam dowiadywać się więcej, na drodze orzecznictwa.
Czy urlop z powodu siły wyższej jest płatny?
Za czas zwolnienia wynikającego nieobecnością pracownika w pracy z tytułu siły wyższej zostanie naliczone 50% wynagrodzenia traktowanego jako urlop wypoczynkowy. Zgodnie z artykułem 10 dyrektywy 2019/1158:
W związku z powyższym pracownik podczas wykorzystywania urlopu z tytułu siły wyższej pozostaje w stosunku do pracy z zachowaniem praw pracowniczych.
5 dni urlopu opiekuńczego – wzrost o 3 dni
Kolejną zmianą jest wzrost liczby dni bezpłatnego urlopy wynikającego z opieki nad bliskim członkiem rodziny. Komisja Europejska w punkcie 27 wymienia w tej kwestii dziadków i rodzeństwo. Zapis ten pojawił się w artykule 6 dyrektywy 2019/1158:
W polskim prawie urlop opiekuńczy dedykowany jest opiece nad synem, córką, matką, ojcem lub małżonkiem, bądź osobie, która mieszka z nami we wspólnym gospodarstwie. Należy pamiętać, że za urlop opiekuńczy nie przysługuje wynagrodzenie.
Nowe przepisy w 2023 roku a program Tachospeed
Na bieżąco śledzimy zmiany przepisach i odpowiednio dostosowujemy program Tachospeed do Państwa pracy, uwzględniając wszelkie prawne modyfikacje. Za niedługo opublikujemy dla Państwa kolejną aktualizację do programu Tachospeed. Klienci, którzy mają dostęp do aktualizacji, mogą być spokojni, gdyż z każdą kolejną aktualizacją swojego oprogramowania wiedzą, że działają na wersji programu zawierającej dotychczasowe zmiany w szeroko rozumianych przepisach. Jeżeli nie masz lub nie wiesz czy masz dostęp do aktualizacji oraz pomocy technicznej – koniecznie zapytaj o to, wysyłając do nas maila lub po prostu zadzwoń:
Email: pomoc@tachospeed.pl
Telefon: +48 32 70 70 400