Przypominamy, że przedsiębiorcy są zobowiązani do złożenia do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, oświadczenia, że dysponują bazą eksploatacyjną wraz ze wskazaniem adresu tej bazy (lub baz), w terminie do dnia 15 stycznia 2023 r. Dotyczy to sytuacji, w której przedsiębiorca nie składał oświadczenia o posiadaniu bazy eksploatacyjnej, lub oświadczenie nie zawiera informacji wymaganych z przepisami, które weszły w życie w 2022 roku.
Biorąc pod uwagę fakt, iż w większości urzędy odpowiedzialne za wydawanie uprawnień przewozowych nie stworzyły dokumentów czy procedury umożliwiającej zgłoszenie bazy spełniającej wymagania ustawowe, proponuję skorzystać z druku OB., tj. druku „OŚWIADCZENIE O BAZIE EKSPLOATACYJNEJ” będącego załącznikiem składanym do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Wypełniony dokument proponuję przesłać do GITD i/lub do właściwego urzędu miasta lub starostwa, w zależności od tego, kto wydał zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
Baza eksploatacyjna
Nowa definicja bazy eksploatacyjnej – miejsce będące w dyspozycji przedsiębiorcy, przystosowane do prowadzenia działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły, w skład którego wchodzi co najmniej jeden z następujących elementów: miejsce postojowe dla pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym, miejsce załadunku, rozładunku lub łączenia ładunków, miejsce konserwacji lub naprawy pojazdów; przez bazę eksploatacyjną należy rozumieć także centrum operacyjne pracodawcy, o którym mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 561/2006.
Ponadto przedsiębiorca musi dysponować odpowiednią do skali prowadzenia działalności bazą eksploatacyjną, znajdującą się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wyposażoną co najmniej w miejsca postojowe dla pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym w liczbie odpowiadającej co najmniej 1/3 liczby pojazdów zgłoszonych przez przewoźnika do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Jeżeli przewoźnik drogowy posiada kilka baz eksploatacyjnych, znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, łączna liczba miejsc postojowych musi odpowiadać co najmniej 1/3 liczby pojazdów zgłoszonych przez przewoźnika drogowego do organu wydającego zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
Na podstawie art. 5 ust. 5 i 6 ustawy zmieniającej: przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, wydane przed 1 marca 2022 r. mają obowiązek dostosować się do nowych wymagań w zakresie bazy eksploatacyjnej w terminie do dnia 1 stycznia 2023 r.
Autor:
Janusz Grzesica
Ekspert branży transportowej