Od kwietnia bieżącego roku zmodernizowane zostały zasady urlopu ojcowskiego, który przysługuje pracownikowi (ojcu) do ukończenia przez dziecko dwunastego miesiąca życia. W artykule odpowiemy jak wnioskować o taki urlop, co z dniami wolnymi jeśli nie wykorzystamy urlopu?
Urlop ojcowski — wniosek
Na wstępie warto zaznaczyć, że urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż dwa razy w częściach, gdzie każda z części musi trwać co najmniej siedem dni. Urlop udzielany jest na podstawie wniosku składanego przez pracownika w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem okresu wolnego od pracy.
We wniosku muszą zawierać się następujące informację:
- Imię i nazwisko pracownika ubiegającego się o urlop ojcowski,
- Okres, w którym ojciec dziecka chce wykorzystać przysługujący mu urlop.
Dodatkowo należy dołączyć:
- Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, lub dokument potwierdzający urodzenie dziecka poza granicami kraju, wydany przez odpowiednią instytucję rejestrującą urodzenia w danym kraju.
- Kopie prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, w przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego na dziecko przysposobione.
- Oświadczenie pracownika – ojca, w którym zawarta jest informacja o niekorzystaniu wcześniej z urlopu ojcowskiego na wskazane we wniosku dziecko.
Najważniejsze zasady dotyczące urlopu ojcowskiego
- Od dnia przedstawienia przez pracownika wniosku o urlop ojcowski do dnia zakończenia urlopu pracodawca nie może:
- Prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tym pracownikiem,
- Wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tym pracownikiem
- Prawo do urlopu ojcowskiego jest wyłącznym i samodzielnym prawem ojca niezależnym od uprawnień matki dziecka. Prawo to przysługuje także w sytuacji gdy matka nie jest pracownicą i nie może korzystać z urlopów związanych z urodzeniem dziecka.
- Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. A jeżeli nie jest to możliwe – na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu na warunkach nie mniej korzystnych od tych, które obowiązywałyby, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu.
- Niewykorzystany przez ojca urlop ojcowski — niezależnie od powodów — nie przechodzi na matkę dziecka ani na innych członków najbliższej rodziny dziecka. Niewykorzystany urlop przepada.
- Pracodawca nie może odmówić udzielenia tego urlopu pracownikowi, który spełnia warunki do jego uzyskania i który złożył wniosek z wymaganym przepisami wyprzedzeniem. Jeżeli pracownik złoży wniosek o urlop ojcowski z naruszeniem 7-dniowego terminu, czyli np. tylko z 5-dniowym wyprzedzeniem, pracodawca ma prawo tego wniosku nie uwzględnić. Może jednak, w zależności od swego uznania, uwzględnić wniosek pracownika o urlop ojcowski złożony bez zachowania odpowiedniego terminu (stanowisko MPiPS z 3 grudnia 2009 r., DPR I 079–747/09).
- Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego / części urlopu ojcowskiego
Podsumowując, nieskorzystanie z prawa do urlopu ojcowskiego — bez znaczenia z jakiego powodu — nie powoduje generowania dodatkowych praw dla matki dziecka. Niewykorzystany urlop po prostu przepada.
Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się z naszym działem Pomocy Technicznej:
Zadzwoń: 32 70 70 440
Napisz: biuro@tachospeed.pl
Autor: Patryk Stanisz, ekspert branży transportowej