Zapowiadane pod koniec 2021 roku zmiany w sprawie wyższych stawek mandatów, większej ilości punktów karnych itd. staną się nadciągającą lada dzień rzeczywistością. Od 17 września 2022 roku kierowców czeka niemiła niespodzianka, bowiem od tego dnia zaczyna obowiązywać nowy taryfikator mandatów. Portfele kierowców mogą mocno ucierpieć, jeżeli nie zachowają odpowiedniej ostrożności, tym samym znacznie prościej przyjdzie im stracić prawo jazdy. Poza wyższymi stawkami mandatów pojawi się wiele nowych zmian, o których dowiesz się, czytając ten artykuł.
Wyższe stawki mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości:
*Pojęcie recydywy dotyczy recydywistów i związane jest z artykułem 38 Kodeksu Wykroczeń, w myśl jego brzemienia kierowca, który popełnił drugi raz dane naruszenie, w ciągu dwóch lat zostanie ukarany podwójną karą.
Punkty karne dłużej na koncie kierowcy (2 lata)
Istotną zmianą jest utrzymanie punktów karnych przez okres 2 lat (od opłacenia mandatu), a nie jak dotąd przez rok. Organy kontrolujące będą mogły nałożyć maksymalnie 15 punktów karnych na kierowcę za dane naruszenie (zmiana z 10). Zgodnie z art. 98 a) pkt. 3: „W przypadku jednoczesnego popełnienia kilku naruszeń przez osobę, o której mowa w ust. 1, punkty im odpowiadające sumuje się. Jeżeli suma punktów odpowiadających naruszeniom przekracza 15, osoba ta otrzymuje 15 punktów”.
Koniec ze „zbijaniem” punktów karnych za sprawą szkoleń
Warto również zapamiętać, że od 17 września 2022 roku znika możliwość tzw. zbijania punktów, które jak dotąd było możliwe za sprawą odbycia specjalnego kursu zezwalającego na pozbycie się 6 punktów ze swojego konta w CEK (Centralnej Ewidencji Kierowcy). Do tej pory taki kurs kosztował, w zależności od Ośrodka Ruchu Drogowego, około 350 złotych, przy czym usuwane były najstarsze punkty w historii kierowcy.
Dopuszczalna liczba punktów karnych do utraty prawa jazdy
Nie uległa zmianie maksymalna ilość możliwych do zdobycia punktów karnych przez kierowcę. Dla nowych kierowców do roku od uzyskania prawa jazdy limit wynosić nadal będzie 20 punktów, dla starszych kierowców 24. Po przekroczeniu dopuszczalnej wartości kierowca zostanie skierowany do odbycia ponownego egzaminu teoretycznego i praktycznego oraz badania psychologiczne.
Prawdopodobieństwo wyższych kosztów związanych z zakupem OC
Kolejną złą nowiną jest fakt, iż firmy ubezpieczeniowe przy sprzedaży OC zyskali możliwość wglądu do naszej historii zdobytych punktów karnych i otrzymanych mandatów. Taki dostęp otrzymali już 17 czerwca 2022 roku. Czy wysoka ilość zdobytych bądź posiadanych już punktów karnych przełoży się na wyższe stawki OC? Przekonamy się już niebawem. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń każdy zakład ubezpieczeń ma prawo indywidualnie podjąć decyzję co do ostatecznej ceny, jaką przyjdzie nam zapłacić za OC. Pamiętajmy, że ilość punktów karnych, jakie posiadamy, nie jest jedynym wyznacznikiem przy wyliczeniu naszej składki.
Wykroczenia karane 15 punktami karnymi:
- Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim,
- Niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym,
- Przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym,
- Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym,
- Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym,
- Niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującej zatrzymanie pojazdu,
- Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,
- Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka podobnie działającego do alkoholu,
- Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo na nie wchodzącemu,
- i inne (łącznie 12 mandatów po 15 punktów karnych)
Używanie telefonu podczas jazdy
Za korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu do tej pory kierowca mógł otrzymać mandat na kwotę 500 zł oraz 5 punktów karnych. Od 17 września 2022 roku przyjdzie nam otrzymać za to wykroczenie aż 12 punktów karnych!
Telefon lub urządzenie elektroniczne używane przez pieszego
Warto pamiętać, że nie tylko osoby prowadzące pojazdy mechaniczne są dotykane punktami karnymi czy karami pieniężnymi za popełnione naruszenia. Zmiany w przepisach nakładają ogromną uwagę na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Zgodnie z art. 97 Kodeksu Wykroczeń: „Korzystanie przez pieszego z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych” wiąże się z grzywną wynoszącą 300 zł.
Szczegółowe informacje na temat wszystkich zmian oraz taryfikatora znajdą Państwo poniżej.
Link do Ustawy z dnia 2 grudnia 2021 roku o zmianie ustawy – Prawo w ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw: https://isap.sejm.gov.pl/
Nowy taryfikator tj. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń znajdą Państwo tutaj: http://slupsk.szkolapolicji.gov.pl/
15 września 2022 roku ukazało się w Dzienniku Ustaw (pozycja 1952) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2022 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Link: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/1952
Autor:
Sebastian Słaby
Ekspert branży transportowej