25 stycznia weszło w życie rozporządzenie wprowadzające zakaz poruszania się pojazdów ciężarowych na autostradzie A10 Tauern w niektóre piątki i soboty. Taką decyzję wydał Federalny Minister ds. Działań w dziedzinie Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii.
Zgodnie z opublikowaną treścią dokumentu wprowadza się zakaz jazdy samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony. na Obostrzenie obowiązuje na autostradzie A10.
Regulacja prawna obejmuje:
Wszystkie piątki od 26 stycznia do 29 marca 2024 r. włącznie, w godzinach od 13:00 do 19:00.
Zakaz dotyczy drogi w kierunku Villach (trasa na południe) między skrzyżowaniem Salzburg (punkt gdzie autostrada A10 odchodzi od autostrady A1) a skrzyżowaniem Pongau, jeśli miejsce docelowe znajduje się we Włoszech lub Słowenii lub trasa dojazdu przebiega przez Włochy lub Słowenię. Rozporządzenie obejmuje drogę w kierunku Salzburga (trasa na północ) między węzłem Rennweg a węzłem Golling, w sytuacji gdy miejsce docelowe znajduje się na terenie Niemiec lub Republiki Czeskiej lub trasa dojazdu przebiega przez Niemcy lub Republikę Czeską.
Wszystkie soboty od 27 stycznia do 30 marca 2024 r. włącznie, w godzinach od 7.00 do 15.00.
Obostrzenie dotyczy jezdni w kierunku Villach (trasa na południe) pomiędzy skrzyżowaniem Salzburg (gdzie autostrada A10 odchodzi od autostrady A1) a skrzyżowaniem Pongau. Zakaz dotyczy drogi w kierunku Salzburga (trasa na północnym) pomiędzy węzłem Rennweg a węzłem Golling.
Zgodnie z § 2.1 rozporządzenia z zakazów, wyłączone są:
“Przejazdy, które są przeznaczone wyłącznie do transportu bydła, przesyłek pocztowych, czasopism, dostarczania napojów w miejscach wycieczek, dostaw na stacje benzynowe, do lokali gastronomicznych i na imprezy, w celu naprawy systemów chłodniczych, usług holowania, pomocy drogowej, korzystania z pomocy w przypadku klęsk żywiołowych, opieki medycznej, przejazdy pojazdów przedsiębiorstwa utrzymania dróg lub pojazdów w jego imieniu, pojazdów utrzymanie ruchu drogowego, budowy dróg lub kolei, pojazdów służby bezpieczeństwa publicznego, straży pożarnej, odbiór odpadów, unieszkodliwianie odpadów, eksploatacja oczyszczalni ścieków lub pojazdów regularnego przedsiębiorstwa transportowego w celu utrzymania regularnych usług regularnych, a także przejazdy pojazdami typu wesołe miasteczko, przejazdy pojazdami używanymi przez techników oświetlenia i nagłośnienia do i z miejsca wykonania zlecenia, przejazdy austriackich sił zbrojnych, przejazdy samobieżnych maszyn rolniczych, pojazdów przewożących pomoc humanitarną oraz przejazdy na i z placów budowy w ramach generalnego remontu tuneli na autostradzie A 10 pomiędzy węzłem Golling a węzłem Werfen;
Przejazdy wyłącznie w celu przewozu świeżych owoców i warzyw, świeżego mleka i świeżych przetworów mlecznych, świeżego mięsa i świeżych przetworów mięsnych, świeżych ryb i świeżych przetworów rybnych, żywych ryb, jaj, świeżych grzybów, świeżych wypieków i wyrobów cukierniczych, świeżych ziół oraz roślin doniczkowych lub ciętych oraz gotowych do spożycia przetworów spożywczych, a także związane z nimi przejazdy puste lub powrotne w celu transportu opakowań dla ww. grup towarów. Podczas transportu należy mieć przy sobie list przewozowy lub listę załadunkową dla poszczególnych punktów rozładunku i okazywać ją podczas kontroli. Na początku i w trakcie transportu musi być zawsze możliwe sprawdzenie stan ilościowego ładunku;
Przejazdy wykorzystywane wyłącznie do przewozu towarów do lub z portów lotniczych (§ 64 ustawy o lotnictwie) lub lotnisk wojskowych wykorzystywanych do celów lotnictwa cywilnego zgodnie z § 62 ust. 3 ustawy o lotnictwie;
Przejazdy kombinowanym kolejowo-drogowym transportem towarowym od nadawcy do najbliższej technicznie odpowiedniego miejsca załadunku lub z najbliższego technicznie odpowiedniego miejsca rozładunku do odbiorcy i z powrotem do następnego miejsca załadunku, pod warunkiem posiadania wypełnionego dokumentu stwierdzający, że pojazd lub jego nadwozia (nadwozia wymienne, kontenery) są lub były transportowane koleją; Dotyczy to analogicznie kombinowanego transportu wodno-drogowego towarów.”
Z kolei § 2.2 Z stanowi, że z zakazów wyłączone są:
“przejazdy pustych pojazdów do godziny 10:00 do miejsca zamieszkania kierowcy, siedziby przedsiębiorstwa, terminalu towarowego, stałego miejsca pobytu pojazdu lub miejsca, z którego przedsiębiorca zapewnia kierowcy odpowiedni przejazd powrotny komunikacją miejską lub pojazdem służbowym.”
Warto również przypomnieć, że przepisy prawne nakładające inne zakazy jazdy nadal obowiązują.
Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku oraz naszej strony internetowej znajdziesz tam więcej informacji ze świata transportu, artykuły eksperckie, bazę wiedzy czy szeroki wybór szkoleń.