21 listopada 2016r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 4 listopada 2016r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym.
Ustawa ma na celu m.in. utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Wymagają tego przepisy prawa Unii Europejskiej. Kolejnym celem ustawy jest zmiana obowiązujących przepisów, które określają warunki, jakie przedsiębiorca i zarządzający transportem musi spełniać, aby zapewnić zgodność z wymogiem dobrej reputacji, którą muszą cieszyć się przedsiębiorcy wykonujący zawód przewoźnika drogowego.
Co ma zawierać rejestr i jak nie stracić dobrej reputacji.
Krajowy rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego ma zawierać poniższe ewidencje i prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
- ewidencja przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,
- ewidencja poważnych naruszeń, o których mowa w art. 6 ust. 1 lit. b rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1071/2009 z dnia 21 października 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego i uchylającego dyrektywę Rady 96/26/WE (Dz. Urz. UE L 300 z 14.11.2009, str. 51, z późn. zm., zwanego dalej rozporządzeniem nr 1071/2009),
- ewidencja osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy do czasu przywrócenia dobrej reputacji, zgodnie z art. 6 ust. 3 rozporządzenia nr 1071/2009.
Dobra reputacja to nic innego jak brak karalności za naruszenie prawa, wykroczenia i przestępstwa popełnione zarówno w kraju jak i za granicą. Potwierdzeniem dobrej reputacji jest zaświadczenie z krajowego rejestru karnego o niekaralności za przestępstwa, a także oświadczenie przedsiębiorcy o niekaralności za poważne naruszenie przepisów wspólnotowych.
Przedsiębiorca utraci dobrą reputację w przypadku, gdy wobec przedsiębiorcy zarządzającego transportem lub osoby fizycznej realizującej zadania w imieniu tego przedsiębiorcy orzeczono prawomocny wyrok skazujący za przestępstwa umyślne określone w:
- Kodeksie karnym,
- Kodeksie Spółek Handlowych,
- Prawie upadłościowym,
- Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii,
- Prawie restrukturyzacyjnym
Co więcej, dobrą reputację można stracić ponadto w momencie, gdy przedsiębiorca transportowy lub zarządzający transportem zostanie skazany za przestępstwo lub zostaną nałożone na niego sankcje za poważne naruszenie przepisów wspólnotowych w zakresie:
- czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku kierowców,
- czasu pracy oraz instalacji i używania urządzeń kontrolnych,
- maksymalnej masy i wymiarów pojazdów użytkowych w ruchu międzynarodowym,
- kwalifikacji wstępnej i ustawicznego kształcenia kierowców,
- badań technicznych pojazdów silnikowych,
- dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy lub osób,
- bezpieczeństwa w drogowym przewozie towarów niebezpiecznych,
- instalacji i używania ograniczników prędkości (w niektórych rodzajach pojazdów),
- praw jazdy,
- dostępu do zawodu,
- transportu zwierząt
To nie wszystko, sprawdź kiedy jeszcze możesz stracić dobrą reputację!
Ustawa z 4 listopada 2016r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym zmienia również wagę popełnianych przestępstw i doprecyzowuje, które z nich będą kwalifikowane jako poważne i skutkowały utratą dobrej reputacji:
- przestępstwa przeciwko środowisku,
- przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu
- przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową
- przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
Ustawa wchodzi w życie, co do zasady, po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. W drodze wyjątku:
- przepisy związane z utworzeniem i funkcjonowaniem Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego wejdą w życie z dniem 30 listopada 2017 r.,