Do końca września pozostało kilka dni, a liczba kolejnych zmian w przepisach sukcesywnie rośnie.
Dopiero co informowaliśmy Cię o kilku zmianach w przepisach, które weszły w życie we wrześniu. Jeżeli nie miałaś/miałeś okazji się z nimi zapoznać, to w ramach uzupełniania tego artykułu zapraszam Cię to zapoznania się z nim.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dodatkowa ochrona dla pracowników chronionych
Dzisiaj 22 września 2023 roku w życie weszły przepisy dla pracowników chronionych, które to pozwalają na lepszą ochronę w przypadku zwolnienia. Kogo uznaje się za pracownika chronionego?
- Pracownicy (rodzice) przebywający na urlopach (macierzyński, wychowawczy, rodzicielski, ojcowski),
- Kobiety w ciąży,
- Pracownicy w wieku przedemerytalnym (osoby, którym pozostały 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego – zgodnie z artykułem 39 Kodeksu pracy),
- Członkowie organizacji związkowej,
- Społeczni inspektorowie,
- Pozostali – określeni przed ustawodawcę (https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00202).
Jak wygląda zastosowanie powyższego przepisu w praktyce? Jeżeli pracodawca zwolni swojego pracownika dyscyplinarnie lub za wypowiedzeniem, ten będzie miał możliwość odwołania się od decyzji do sądu pracy podając odpowiednie powody (argumenty) wobec otrzymanego zwolnienia. Sąd pracy może orzec bezpodstawne zwolnienie i nakazać pracodawcy powrót pracownika do pracy – jego dalsze zatrudnienie. Zgodnie z treścią artykułu 477 kodeksu postępowania cywilnego:
„§ 2. Uznając wypowiedzenie umowy o pracę za bezskuteczne albo przywracając pracownika do pracy, sąd na wniosek pracownika może w wyroku nałożyć na pracodawcę obowiązek dalszego zatrudnienia pracownika do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.”
Powyższe zmiany stawiają przed pracodawcami możliwość trudnego „pozbycia” się pracownika. Z dobrych informacji warto tutaj wspomnieć o umowach o pracę określonych czasowo, gdyż w sytuacjach, w których będziemy próbowali zwolnić naszego pracownika w czasie trwania jego umowy, a okazałoby się, że jesteśmy zmuszeni odgórnie do dalszego jego zatrudnienia, to wraz z wygaśnięciem jego umowy o pracę (zapis – data w umowie o pracę) stanie się dla nas wyczekiwanym rozstaniem i zakończeniem dotychczasowej współpracy. W związku z czym konieczność ponownego zatrudnienia pracownika nie wydłuża jego okresu umowy o pracę, który określiliśmy w naszej umowie o pracę. Czy to wpłynie negatywnie na ilość zawieranych umów na czas nieokreślony? Bardzo możliwe, że tak. W aktualnej sytuacji może to być jedna z nielicznych sposobności dla pracodawcy zabezpieczających jego portfel w razie niepożądanych sytuacji na linii pracownik-pracodawca.
Zmiany w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
Dodatkowo, już 28 września 2023 roku wejdą w życie kolejne zmiany dające dodatkowe przywileje pracownikom. Mianowicie, według ustawy znajdującej się w dzienniku ustaw, w art. 35 ust. pkt. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W sprawach z zakresu prawa pracy od pracodawcy pobiera się opłatę podstawową wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 złotych, od wartości przedmiotu sporu ponad tę kwotę, od pracownika i pracodawcy pobiera się opłatę od apelacji, na zasadach przewidzianych w art. 13.”;
Pełna treść ustawy o zmianie ustawy: Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw.
Co to oznacza w praktyce? Pracownicy będą mogli wnosić roszczenia wobec swoich pracodawców o dowolne kwoty (bez granicy powyżej, której musieli by ponosić dodatkowe koszty – tak jak to było dotychczas). Czy wejście w życie tego przepisu wpłynie na wzrost pozwów pracowników do sądu pracy? Najprawdopodobniej tak.
Ostatnimi czasy możemy zaobserwować coraz więcej dostępnych narzędzi, które mogą wpłynąć negatywnie dla samych pracodawców. Powinno to sprawić, aby nasza dokumentacja wewnątrzzakładowa nie pozostawiała żadnych wątpliwości w razie ewentualnych sporów lub samych kontroli. W związku z czym po raz kolejny zachęcamy do zapoznania się z oferowanymi szkoleniami i audytami realizowanymi przez specjalistów firmy Infolab.
Pamiętaj, że bez względu na to jak duże przedsiębiorstwo prowadzisz, to jesteś tak samo narażony na różnego rodzaju konsekwencje finansowe. Wynika to nie tylko z faktu pojawienia się nowych zapisów w szeroko rozumianej „literze prawa”, lecz nieodpowiedni poziom wyedukowania pracowników, mnóstwo nieprawdziwych informacji, które możemy znaleźć w internecie, a przede wszystkim istnienie tzw. „uniwersytetów parkingowych” sprawia, że sami kierowcy często próbują egzekwować od swoich przełożonych absurdalnych rzeczy. Dlatego tak ważne są odpowiednie zabezpieczenia wewnątrzzakładowe, aby zyskać przynajmniej trochę dodatkowego spokoju w poczet ciągnącego się latami sporu sądowego, gdzie będziemy musieli udowadniać swoją „niewinność” przed darmowymi pozwami, które mogą spłynąć za sprawą odpowiednich działań naszych pracowników w myśl nowych wrześniowych przepisów.
Zapraszamy również do przetestowania, całkowicie za darmo przez okres 14 dni, oprogramowania Tachospeed Expert – oprogramowania do ewidencji i rozliczania czasu pracy kierowców
Autor:
Sebastian Słaby
Ekspert branży transportowej