W związku z tym, że od 1 października 2021 roku pojawił się nowy system poboru opłat e-TOLL, zastępując całkowicie dotychczasowy viaTOLL, warto zapoznać się z niektórymi możliwymi karami, jakie może otrzymać kierowca.
Numer referencyjny – każdy kierowca musi go znać
Służby kontrolne za pomocą kamer do odczytu numerów rejestracyjnych i identyfikacji aut, sczytują tablice rejestracyjne, aby sprawdzić, czy pojazd jest zarejestrowany w systemie i czy firma opłaca przejazdy za płatne odcinki dróg. Trzeba również pamiętać, że kierowca może, a nawet powinien odmówić przejazdu, jeśli nie będzie znał numeru referencyjnego urządzenia zamontowanego w pojeździe, jest o tym mowa w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych: Art. 13 ib ust. 3.4:
„W przypadku nieotrzymania numeru referencyjnego, o którym mowa w art. 13ia.ust 8., kierujący pojazdem samochodowym odmawia przejazdu’’.
Wysokość kary administracyjnej za niedotrzymanie powyższego obowiązku zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych: Art. 13na ust 1, wynosi 1500 zł.
Czy można ozdabiać tablice rejestracyjne?
Ustawa jasno stanowi, iż kierowca nie może zakrywać lub ozdabiać tablic rejestracyjnych lub używać innych tablic ozdobnych, gdyż może to spowodować nieprawidłowe odczytanie właściwej tablicy rejestracyjnej przez system e-TOLL.
Podstawa prawna związana z oboma powyższymi obowiązkami:
Zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych”
Art. 13i pkt. 4aba. Kierujący pojazdem samochodowym podczas przejazdu po drogach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 13ha ust. 6, za który uiszcza się opłatę elektroniczną, nie może mieć w pojeździe zakrytych lub ozdobionych tablic rejestracyjnych lub nie może mieć z przodu lub z tyłu pojazdu znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic, oraz nie może umieszczać na pojeździe tablic rejestracyjnych w innych miejscach niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone
Art. 13ib. 1. Korzystający z dróg publicznych jest obowiązany przed rozpoczęciem przejazdu po drogach, o których mowa w art. 13ha ust. 1, uzupełnić rejestr, o którym mowa w art. 13ia ust. 1, o:
1) kategorię pojazdu, o której mowa w art. 13ha ust. 3 lub liczbę osi pojazdu – w przypadku różnicowania, o którym mowa w art. 13ha ust. 7 pkt 1;
2) (uchylony)
3) numer referencyjny urządzenia wykorzystywanego w pojeździe, o którym mowa w art. 13ia ust. 8.
2. Korzystający z dróg publicznych jest obowiązany niezwłocznie aktualizować dane, o których mowa w ust. 1.
3. Korzystający z dróg publicznych jest obowiązany, po uzupełnieniu rejestru, o którym mowa w art. 13ia ust. 1, przekazać numer referencyjny, o którym mowa w art. 13ia ust. 8, kierującemu pojazdem samochodowym.
4. W przypadku nieotrzymania numeru referencyjnego, o którym mowa w art. 13ia ust. 8, kierujący pojazdem samochodowym odmawia przejazdu
2b. Za podanie niezgodnych ze stanem faktycznym danych, o których mowa w:
1) art. 13ia ust. 5 pkt 1 i 2 – wymierza się karę pieniężną w wysokości 500 zł;
2) art. 13ia ust. 5 pkt 3 i art. 13ib ust. 1 pkt 1 i 3 – wymierza się karę pieniężną w wysokości 1500 zł.